Różnorodność człowieka, jej zalety i wady
Szczególna zdolność człowieka do przekazywania informacji doprowadziła do jego eksplozywnej ewolucji, do gwałtownego wzrostu liczebności oraz rozwoju techniki, szczególnie w ciągu ostatnich kilku stuleci. Wciąż jeszcze dzieli się on na podgrupy, zwane nieściśle rasami. Biolog nie potrafi zaoferować rozwiązań dla personalnych i politycznych problemów, które wywoływane są przez ten podział; potrafi jednak przyczynić się do jego rozwiązania poprzez badania genetyczne. Rodzące się między grupami konflikty wydają się nie mieć obecnie żadnego pozytywnego homeostatycznego znaczenia. Różne grupy mają różne nawyki, różne języki i geny. Wydaje się jednak, że nie ma żadnego biologicznego powodu, dla którego miałyby one pozostać różne w nieskończoność.
Przypuszcza się, że każda cecha każdej populacji stanowiła w pewnym czasie przystosowanie do odpowiednich warunków środowiskowych. Rzeczą typową dla współczesnego człowieka jest jednak to, że ma on olbrzymie możliwości kontrolowania swojego środowiska. Obecnie korzysta z nich tylko sporadycznie; często uniemożliwia to indywidualna chciwość. Istnieją jednak oznaki, że możliwości te będą w coraz szerszym zakresie wykorzystywane do poprawy warunków życia na całym świecie, choć droga do tego jest tragicznie nierówna w różnych jego częściach. Każda prognoza jest ryzykowna, wydaje się jednak że mimo panoszenia się nacjonalizmu zdarzyć się może, że tendencja do dyskryminacji rasowej będzie się zmniejszać, jeżeli zniknie jej biologiczne uzasadnienie. Nie wiadomo czy egoizm, obojętne ? narodowy czy osobisty, jest najbardziej pomyślnym sposobem życia dla człowieka.
Jednak potrzeba różnorodności genetycznej pozostaje. Potrzebne są różne zespoły ludzi, aby społeczność ludzka była zasobna genetycznie, a tym samym i wszechstronniej zabezpieczona. Populacje, które są genetycznie jednorodne, ryzykują z wielu względów. Mogą opanować je infekcje, mogą nie dostosować się do nowych warunków narzuconych przez czynniki zewnętrzne lub też powstałe wewnątrz ich własnych populacji. Badania różnorodności genetycznej i jej oddziaływanie, np. na zdrowie i inteligencję, jest głównym zadaniem naukowców zajmujących się biologią człowieka. W niektórych dziedzinach potrafią oni udzielić określonych porad, np. o ryzyku zawierania małżeństw w pokrewieństwie lub o wpływach nieodpowiedniego rozdziału zasobów edukacyjnych i innych.