Emocja lęku

Emocja lęku potrafi sparaliżować ciało, ruch, oddech, odebrać głos, odebrać chęć do życia, zablokować jakiekolwiek działanie.
Ten tekst dotyczy lęku, który wynika z uwarunkowanego umysłu i traumatycznych doświadczeń z przeszłości, zwłaszcza z dzieciństwa, a nie lęku pojawiającym się jako reakcja na rzeczywiste, tu i teraz zagrożenie np. gdy atakuje Cię dzikie zwierzę czy człowiek, który ma zamiar zrobić Ci teraz krzywdę.
Piszę tu o lęku pojawiającym się w ludzkim umyśle, dotyczącym przyszłości lub związanego z przeszłością i nie mającym realnego związku z tym, co jest tu i teraz tzn. gdy martwimy się, jesteśmy pełni obaw, a w tej obecnej chwili nic nam nie grozi. Taki lęk jest wynikiem zapisanych w naszej energii jako całości- ciało, umysł i serce, nieuwolnionych traumatycznych doświadczeń z przeszłości.
Jest to lęk zapisany w naszym sercu, ciele i umyśle, z czasów gdy nie czuliśmy się bezpiecznie, gdy nie czuliśmy blisko nas, ani w sobie wsparcia, aby tę falę emocji uwolnić. Nieuwolniona i często nieuświadomiona energia lęku, cały czas w nas pracuje, czasami bardzo żywo, prowadząc do ataków paniki i lęku, zupełnie nie mających związku z rzeczywistością tu i teraz.

Zalękniony umysł

Twój umysł może bardzo mocno skleić się z lękiem, że umrzesz, że zachorujesz, że zachorują, umrą Twoi bliscy, z lękiem że stracisz pracę, pieniądze, stracisz bliskie Ci osoby, że dla Ciebie nie starczy pieniędzy, dobra, miłości. Myśli pełne lęku działają na całego Ciebie, opanowują system nerwowy Twojego ciała i jego organy. Wyświetlające się w głowie myśli pełne lęku, a rzeczywistość, to dwa różne światy. Zauważ, że często lęk o Twoje zdrowie pojawia się gdy jesteś zdrowy, lub nie tak chory jak wyświetlane w Twojej głowie myśli pełne czarnowidztwa. Zauważ, że lękliwe myśli pojawiają się, gdy tu i teraz jesteś bezpieczny, Twojemu życiu i zdrowiu nie zagraża w tej chwili żadne niebezpieczeństwo, masz dach nad głową, pracę, pieniądze, masz co zjeść, tu i teraz w tej jednej chwili, nic Ci nie brakuje, aby czuć się bezpiecznie. Myśli pełne lęku odtwarzają się jak stara, zdarta płyta, której dźwięki zagłuszają piękno i prawdę tej chwili. Na poziomie umysłu, energia lęku w formie myśli blokuje, zamraża i zamyka ciało, powoduje, że człowiek żyje w więzieniu schematów, uwarunkowań, iluzji, w wewnętrznym zniewoleniu.

Lęk przed zmianą i kontrola

Gdy Twoje myśli są pełne lęku, czy jesteś tego świadomy czy nie, automatycznie pojawia się w Tobie kontrola, jako substytut zapewnienia bezpieczeństwa. Kontrola nad tym co jest, co ma być. Gdy się lękasz kontrolujesz, bo nie ufasz. Boisz się, że to co Cię może spotkać będzie dla Ciebie bolesne, trudne, niedobre. Z lęku nie akceptujesz, innej niż Twoja wersji rzeczywistości, poglądów lub wizji, bo bardzo wcześnie zostałeś nakarmiony nieakceptacją, ciasnymi schematami postępowania i przekonaniem, że świat jest wrogi.
Jeśli czujesz lęk o przyszłość, możesz zadać sobie pytanie jak jest teraz? Czy teraz czujesz się bezpiecznie? Co jest naprawdę ważne, ta chwila? czy jutro – jako tylko wyobrażenie o tym co będzie? Czy możesz z całkowitym przekonaniem stwierdzić, że to jutro, którego się boisz istnieje naprawdę? Czy możesz zakontrolować przyszłość, skoro zawsze istnieje tylko teraz? Czemu stawiasz opór?
Twoje ciało nie jest nieśmiertelne i prawda jest taka, że jutro możesz umrzeć. Więc co jest naprawdę ważne, ta chwila czy jutrzejsza chwila? Czy życie pełnią już dziś, czy życie myślami z lęku o jutro, którego nie ma? Czy w tej chwili, gdy się rozglądniesz po swoim życiu, czujesz się bezpiecznie? Co daje, lub może Ci dać prawdziwe poczucie bezpieczeństwa, a co tylko jego iluzję?
Z całą pewnością traumatyczny lęk jest prawdziwy, gdy go czujesz, ale lękliwe myśli nie są rzeczywistością. Gdy słyszysz lękliwe myśli i przestajesz się z nimi utożsamiać, jesteś bardziej obecny, bardziej żywy, stajesz się cichym świadkiem własnego doświadczenia. Przychodzi spokój, tam gdzie się tego nie spodziewasz.
Gdy tęsknisz za zmianą, ale się jej boisz i nie ufasz, możesz zadać sobie pytanie: czy to jak żyjesz teraz, naprawdę Cię satysfakcjonuje? Czy związek, praca lub miejsce w którym jesteś, daje Ci spełnienie? Czy w chwili śmierci, która nie wiesz kiedy nadejdzie, jest duża szansa, że będziesz żałował, że czegoś nie zrobiłeś lub nie powiedziałeś, że naprawdę nie żyłeś tak jak chciałeś? Możesz zapytać siebie co tracisz,a co możesz zyskać, gdy zaufasz temu co nieznane mimo lęku, który czujesz? Gdy jesteś dorosły, wybór zawsze należy do Ciebie.

Rozpoznaj lęk

Bardzo często jest tak, że to właśnie lęk jest pierwszą podstawową emocją, uświadomioną lub nie, która blokuje odczuwanie innych emocji np. lęk przed czuciem i okazaniem złości, smutku, rozpaczy a nawet radości. Może też być tak, że czujesz lęk przed czuciem lęku, jako skutek bardzo traumatycznych doświadczeń z przeszłości.

Bardzo rozległy energetycznie i kumulujący wiele wyżej wymienionych lęków, jest lęk przed byciem sobą, na poziomie serca zapisany jako lęk przed odrzuceniem. Wyrażać się on może jako lęk przed mówieniem publicznym, lub nawet w znanym i niewielkim gronie, lęk przed robieniem tego czego chcemy, pragniemy, lubimy, z obawy przed odrzuceniem, wyśmianiem.
Lęk przed byciem sobą objawiać się może jako lęk przed skrzywdzeniem, jeśli jako dziecko byłeś karany przemocą fizyczną lub psychiczną za mówienie swojej prawdy, za to że byłeś sobą, a karanie stopniowo i skutecznie zamykało prawdę Twojego serca.

Gdy lęk zamyka serce

Jeśli do dziecka płyną komunikaty jak ma się zachowywać, a jak nie, co czuć, a co nie, jakie ma być, jakie powinno być,co robi źle, rodzi się lęk przed byciem sobą.
Bardzo wczesna nieakceptacja dziecka, gdy dostaje informacje od dorosłych, słownie, milczeniem lub mową ciała, że coś jest z nim nie tak, powoduje zamknięcie serca i ciała, pojawiają się myśli, że świat jest nieprzyjazny. Takie informacje psychika bardziej zapamiętuje niż komunikaty pozytywne, które zazwyczaj dziecko też dostaje.
Bez zakorzenionego w sercu komunikatu o bezwarunkowej miłości i akceptacji do Ciebie gdy byłeś dzieckiem, wychodzisz w świat z poczuciem dużego lub subtelnego wybrakowania. Wychodzisz do świata z pozycji siły i walki lub jesteś zamrożony i wycofany. Zaczynasz żyć jako dorosły z poczuciem lęku i zagrożenia jakie myślisz i czujesz , że płynie ze świata do Ciebie. Żyjąc z miejsca lęku uważasz, że świat nie jest dla Ciebie, lecz przeciwko Tobie.

Dobra wiadomość jest taka, że jest to schemat, który możesz zrzucać warstwa, po warstwie, jak stare łachmany, które przykrywają Twoje prawdziwe i niepowtarzalne Piękno. Jeśli tylko pozwolisz sobie zauważać, kawałek po kawałeczku, myśli w Twojej głowie, którymi nie jesteś, bo Ty Jesteś Świadomością która je widzi, która widzi, że te myśli nie są odzwierciedleniem Prawdy tej chwili, jeśli dopuszczasz czucie emocji w sercu, jeśli otwierasz się na pracę z ciałem, jesteś na dobrej drodze, ku osobistej wolności, spełnieniu i bezwarunkowej miłości.
Prawdą jest, że na poziomie duchowego rozpoznania lęk jest jest przeciwieństwem miłości. A jednak, energie lęku i miłości to dwie strony tej samej monety, to światłość i ciemność , to jing i jang, to całość wszystkiego czym jesteśmy. Światło Świadomości przepuszcza wszelką jakość Istnienia.

Jak zbliżyć się do trudnej, niechcianej emocji lęku?

Świadomość i ciało Twoim przewodnikiem, drogowskazem.
Gdy słyszysz w swojej głowie myśli pełne lęku, obaw, zamartwiania się, zauważ kto słyszy te myśli. Czy Ty i myśl to jedno i to samo? Czy może jesteś świadkiem takich myśli?
Zauważ, że jesteś Całością, a nie tylko chodzącą głową pełną myśli, co było lub co będzie. Zauważ, że masz jeszcze resztę ciała: ręce, nogi, brzuch, plecy, oddychasz. Masz serce, które czuje. A skoro jesteś Całością, to wypływający w Twoich myślach lęk, nie wynikający z tu i teraz, zamieszkuje też w całym Twoim ciele oraz sercu.

Jak uwolnić się od lęku? – Przede wszystkim zauważ, kto widzi, słyszy myśli? Sprawdź czy te myśli są prawdziwe na tą chwilę, tu i teraz. Co czujesz w ciele? Zobacz czy stawiasz czemuś opór. Na co nie chcesz pozwolić? Co zazwyczaj już się dzieje lub już stało się… Gdy stajesz się świadomy, że nie jesteś swoimi myślami, gdy stajesz się świadomy swojego oporu, stara zamrożona życiowa energia może się uwolnić i odejść.
Dzieje się wówczas tak, jakby ciemność ujrzała światło i poprzez jej oświetlenie rozpuszczała się.
Czując lęk w ciele, różne jego objawy, przypomnij sobie, że jesteś Całością. Przypomnij sobie że Jesteś Świadomością, że nie jesteś lękiem, ale tym który odczuwa emocję lęku.
Będąc w tej Świadomości, skieruj uwagę z głowy, z myśli w dół do ciała, do oddechu. W chwili odczuwania emocji lęku, oddech może być przyspieszony lub płytki, cichy lub głośny. Twój głos może być drżący lub przycichły, może odebrać Ci głos, możesz się zacząć jąkać. Objawy lęku w ciele to także zimne ręce i stopy w sytuacji, gdy temperatura zewnętrzna jest optymalnie ciepła, to odczucie oblewania przez tzw. zimne poty. Być może boli Cię brzuch, masz ściśnięty żołądek lub rozwolnienie, być może czujesz ucisk w splocie słonecznym, w mostku lub wali Ci serce. Gdy to się dzieje, zobacz czy możesz pozwolić na to co i tak już się dzieje,czy możesz doświadczać tych Doznań jako Świadek. Zobacz, czy możesz skierować uwagę, łagodnie i z miłością, na fale doznań, które przepływają przez Twoje ciało. Być może jesteś Świadkiem jak przepływa drżenie, walenie serca, przyspieszony lub zwolniony oddech.
Ty Jesteś, czujesz, doświadczasz, i uwalniasz energię, która nie jest Tobą i nigdy nie była Twoja. Uwalniasz to co stare i już Ci nie służy. Zapytaj siebie czy wybierasz nowe? Co wybierasz?

Uwolnienie

Gdy pozwalasz sobie czuć lęk i nie uciekasz przed nim, pojawia się odwaga i idziesz do przodu. Czujesz i idziesz dalej. Stajesz się bardziej świadomy, uwalniasz, odpuszczasz, pozwalasz… Powoli, lęk odpada, odpada, odpada…

Czując lęk i uwalniając swoje ciało od tej energii, robisz więcej miejsca na nowe w przestrzeni swojego życia, otwierasz umysł na Obecność, na poziomie komórkowym rozrzedzasz gęstą materię z naleciałości, które blokują Twoje zdrowie, Twój niepowtarzalny potencjał, otwierasz serce na współczucie dla siebie i innych. Uwalniając lęk, otwierasz się na Pełnię Życia, Radość, Miłość, Wolność i Spełnienie.


Z miłością
Diana Molenda